Here are the Victorious Festival Saturday Stage Times...

victorious festival saturday stage times

COMMON STAGE

ArtistTimes

Stereophonics21:20 – 22:50

Jake Bugg 19:50 – 20:40

Maximo Park 18:35 – 19:20

Feeder 17:20 – 18:05

The Hunna 16:20 – 16:50

Echobelly 15:20 – 15:50

The Bog Rolling Stones 14:20 – 15:00

Frank Turner (Solo Afternoon Special Guest Performance) 13:15 – 14:00

Blackfoot Circle12:15 – 12:45

China Bears11:15 – 11:45

 

CASTLE STAGE

ArtistTimes

Rita Ora21:45 – 22:45

Band of Skulls20:20 – 21:10

Frightened Rabbit19:05 – 19:50

British Sea Power17:50 – 18:35

 Lady Leshurr16:50 – 17:20

 Palace15:50 – 16:20

Will Joseph Cook14:50 – 15:20

Jerry Williams14:00 – 14:30

Otherkin13:00 – 13:30

Black Foxxes12:00 – 12:30

 

BUTSERFEST STAGE

ArtistTimes

Deaf Havana22:00 – 22:45

Pulled Apart By Horses20:45 – 21:30

Dinosaur Pile Up19:45 – 20:15

SHVPES18:45 – 19:15

WE DENY17:45 – 18:15

FAIR WEATHER16:55 – 17:25

CLIMB THE ATTIC16:05 – 16:35

WAKING ANGEL15:15 – 15:45

Lucid Rising14:25 – 14:55

JOE BOOLEY13:30 – 14:00

THE GOATIES12:35 – 13:05

YOUNG PINE11:40 – 12:10

 

ACOUSTIC STAGE
SPONSORED BY RHINO AV

ArtistTimes

Benjamin Francis Leftwich22:00 – 22:45

Tom Grennan20:45 – 21:30

Dan Caplen19:45 – 20:15

MIRROR FURY18:45 – 19:15

MICHAEL BAKER18:00 – 18:30

THE BOOTLEGS17:15 – 17:45

FM LIVE16:30 – 17:00

DRGM15:45 – 16:15

THE SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR15:00 – 15:30

WIT14:15 – 14:45

THE VELA TIDES13:30 – 14:00

JOHN ADAMS12:45 – 13:15

THE MACHETE12:00 – 12:30

PADDY TAYLOR11:15 – 11:45

LUCAS & KING10:30 – 11:00

 

SEASIDE STAGE
SPONSORED BY CASEMATES REHEARSAL STUDIOS

ArtistTimes

IS BLISS22:30 – 23:00

OUR PROPAGANDA21:45 – 22:15

THE NOVATONES21:00 – 21:30

BILLY BIBBY & THE WRY SMILES20:15 – 20:45

PETS19:30 – 20:00

JACKOBINS18:45 – 19:15

ARCADE HEARTS18:00 – 18:30

SUBMARINER17:15 – 17:45

FOUR FOLDS LAW16:15 – 17:00

INDIANA QUIET CATS15:30 – 16:00

COAX14:45 – 15:15

SOUTHERLIES14:00 – 14:30

THE SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR13:15 – 13:45

THE URBAN VOCAL GROUP12:30 – 13:00

ME & THE MOON11:45 – 12:15

THE AIM11:00 – 11:30

 

WORLD MUSIC STAGE
PRESENTED BY ARMS AROUND THE CHILD

ArtistTimes

Des-C : UK Bhangra20:30 – 22:30

Sasha Ilyukevich & the Highly Skilled Migrants: Russiophone Postpunk & Folk Rock19:30 – 20:15

Matuki: Afro Beat and Urban Funk18:30 – 19:15

Neneh Cherry: DJ set17:00 – 18:15

Beatroot16:00 – 16:45

Los Hombres Inglese: Latin rhythms with a generous helping of reggae, rock and African beats15:00 – 15:45

Mardys: Poetic & Hypnotic Grooves14:00 – 14:45

Panthalassa: Fusion sounds from Latin to Reggae13:00 – 14:00

Silver Rejects: Busking Skiffle12:00 – 12:45

 Big Noize: Rhythms from the Streets of Brazil11:30 – 12:00

Bollywood Dancers, Dhol drummers and DJ Gubz

 Academy of Contemporary Music

 

REAL ALE STAGE
SPONSORED BY MAYFIELD STUDIOS

ArtistTimes

RHYTHM CITY SIX22:15 – 22:45

MARMALADE MOONSHINE21:30 – 22:00

THE TRIBE20:45 – 21:15

THE RACKETEERS20:00 – 20:30

BROCK LANDERS & THE ESTELLES19:15 – 19:45

KOJAKS REVENGE18:30 – 19:00

SHOOT THE DUKE17:45 – 18:15

SMILEY CAMPBELL BAND17:00 – 17:30

THE SOUTHSEA ALTERNATIVE CHOIR16:15 – 16:45

SOPHIE & THE DARLINGS15:30 – 16:00

THE MANTIC MUDDLERS14:45 – 15:15

THE TOFFEES14:00 – 14:30

FAINITES13:15 – 13:45

YEEHAA GRANMA12:30 – 13:00

LEWIS SMITH & THE COLLISION11:45 – 12:15

THE PLUCKING MISFITS11:00 – 11:30

 

STRONG ISLAND ACOUSTIC STAGE

ArtistTimes

THE FOLSOM20:10 – 21:00

COLOUR OF THE JUNGLE19:30 – 20:00

ALICE MILBURN18:40 – 19:20

JESSICA LAWLER18:00 – 18:30

JAKE HASSELL17:20 – 17:50

PAISLEY JONES16:40 – 17:10

LENNON TAYLOR16:00 – 16:30

ROY PEPLOW15:20 – 15:50

THE TUESDAY TREND14:40 – 15:10

JOE MONGAN14:00 – 14:30

MIAMI DRIVEWAY13:20 – 13:50

REBEKKA NIGHTINGALE12:40 – 13:10

ERIN GRACIE12:00 – 12:30

ADE CULL11:20 – 11:50

TIM CHEATLE10:40 – 11:10

 

SHOWCASE STAGE
SPONSORED BY RADWEB

ArtistTimes

BEN PRYER20:10 – 21:00

TOM BERTRAM19:30 – 20:00

JAMIE HIRON18:40 – 19:20

TOM MARTIN18:00 – 18:20

TOM MILLICHAMP17:20 – 17:50

HANNAH HAY16:40 – 17:10

LILY GARLAND16:00 – 16:30

KATIE-LOUISE BALL15:20 – 15:50

MARK HANDLEY14:40 – 15:10

ASSORTED SAX14:00 – 14:30

BRENT HUTCHINSON13:20 – 13:50

SKARAMAN12:40 – 13:10

CHARLOTTE NEAL12:00 – 12:30

THE VINALLS11:20 – 11:50

JIMI & THE JAFFA CAKES10:15 – 11:10

 

BEATS & SWING TENT

ArtistTimes

FEATURECAST21:00 – 22:30

SUBGIANT20:00 – 20:45

CHIP JACKS19:00 – 19:45

REMEDYSOUNDS18:20 – 19:00

JUSTSAYYES17:15 – 18:00

THE DAY OF THE RABBLEMENT16:30 – 17:15

LOS COJONES15:30 – 16:15

ELIXIR15:00 – 15:30

THE DAVE BAKER PROJECT14:00 – 14:40

DJ FRANCISCO JONES12:15 – 13:15

HAPPY HULA MONKEYS11:30 – 12:15

BEATS AND SWING SOUNDSYSTEM10:30 – 11:00

 

PLUS DISPLAYS FROM HAPPY HULA MONKEYS, SOUTHSEA SWING & SOUTH COAST EYES OF FIRE!

SOUTHSEA CASTLE CHAMPAGNE BAR

ArtistTimes

DJ SETS ALL DAY FEATURING…
WAX EQUITIES, GENTLE BREN, ETHAN OWEN, DJ MACADEMIC, LUKE DHARMA11:00 – 22:30

 

THE PEOPLE’S LOUNGE
PRESENTED BY ARMS AROUND THE CHILD – HIP-HOP & URBAN VIBES

ArtistTimes

Moosehead International with Rex Domino (DIY DJ Set)22:00 – 23:00

Shakara Soul (World Music DJ’s)21:00 – 22:00

Sahara Rock (Resident DJ & Turntablist)20:30 – 21:00

Slick Minded Individuals (Hip-Hop Band)19:30 – 20:30

Naan Breddaz (Hip-Hop Band)18:30 – 19:30

Kingdome with Izambard and Guests (Electronic Punk Hip-Hop & Spoken Word)17:00 – 18:30

Hang Dai (Hip-Hop Band)16:00 – 17:00

ACM15:00 – 16:00

The Front Room Poetry13:30 – 15:00

Drum Workshop12:30 – 13:30

Tai Chi11:30 – 12:30

 

HAVANT & SOUTH DOWNS COLLEGE AMP STAGE

ArtistTimes

Troy & James DJ Duo21:45 – 22:35

The Chris Cookster Trio20:55 – 21:35

Eyes to the Skies 19:55 – 20:35

Joe Booley Band18:45 – 19:25

Curl17:15 – 18:15

Ronk Torp15:55 – 16:35

 Funky Town 14:45 – 15:25

Chloe Hine 13:40 – 14:15

 Gemma & Lauren12:40 – 13:20

Lenny 11:50 – 12:30

Hanna 11:00 – 11:40

 

SOUL CIRCUS

ArtistTimes

WHERE’S ME JUMPER21:40 – 22:55

CHAOS FEAT. JAY AND BOB20:20 – 21:40

DJ WARREN19:00 – 20:20

 

KIDS STAGE
COMPARED BY ROSS PRESTO

ArtistTimes

Mr Bloom17:05 – 17:35

Story time with Peppa Pig16:10 – 16:40

SH Imaginations Princesses15:15 – 15:45

Attitune Choir14:20 – 14:50

Story time with Peppa Pig13:25 – 13:55

Abstract School of Dance12:30 – 13:00

SH Imaginations Princesses11:35 – 12:05

Story time with Peppa Pig10:40 – 11:10

 

KIDS ARENA MEET AND GREETS

ArtistTimes 

Paw Patrol17:10 – 17:40

SH Imaginations Princesses16:20 – 16:50

Paw Patrol15:30 – 16:00

Peppa Pig and George14:40 – 15:20

SH Imaginations Princesses13:50 – 14:20

Paw Patrol13:00 – 13:30

Peppa Pig and George12:10 – 12:40

Paw Patrol11:20 – 11:50